Rozpoczynając ten model żywienia należy zapoznać się z książkami Dr. J. Kwaśniewskiego ,,Żywienie Optymalne'' oraz KONIECZNIE ,,Książkę Kucharską'' w/w autora w której zbilansowanych zostało 700 potraw. Niżej podane przepisy powstały na bazie tradycyjnych dań odpowiednio zbilansowanych pod względe BTW.

Zapraszamy i życzymy smacznego

 

CHLEB NASZ OSTATNI...


Myślę , że nie ma co więcej wydziwiać, albowiem żywiący sie optymalnie już go nie potrzebują , a dla początkujących jest sporo przepisów , choćby w tej książce.
Ten nasz ostatni... został dopracowany , sprawdzony i chyba prosty w wykonaniu- w dodatku smaczny.
Skład:
1 kg białek
10 dkg mąki pszennej/może być tylko ziemniaczana/
10 dkg mąki ziemniaczanej
10 dkg sezamu
10 dkg siemienia lnianego
3 dkg kminku lub kolendry-inne
3 dkg drożdży/świeże/
łyżeczka sody oczyszczonej
krzta soli
smalec do wysmarowania keksówek

Najpierw troche przygotówki. Zmielić w młynku sezam , siemię oraz dodatki smakowe np kminek. Rozrobić w literatce drozdże z białkiem i nieco soli. Przygotować foremki , smarując smalcem. Włączyć piekarnik na 180 stC
Dodać krztę soli do białek wyjętych z lodówki/zimne sie dobrze ubijają/. Ubić na sztywną pianę. Dodać pod koniec wszystkie składniki , po kolei - drożdże, mąki, dodatki, sodę.Cały czas ubijamy.
Wylać na dwie keksówki i piec w temp j.w. ok 1 i 1/2 godz , a nawet nieco dłużej , jeśli ktoś lubi chrupiącą skórkę.
Wystudzić w piekarniku , wyjąć , pokroić na cienkie kromeczki/półtora cm- 2 dkg/, poporcjować/ok 10-12 kromeczek/ i zamrozić. Używać w/g potrzeb. Nam wystarcza na m-c , albo i dłużej
Całośc wypieku to 1kg i 40 deko co daje B.166,8 T.103,8 W.203,1
10 dkg to 11,9/7,4/14,5
Natomiast kromeczka j.w. posiada w swoim składzie
Białka 2,4g
Tłuszczu 1,5g
Weglowod 2,9g
1:0,6:1,2
Z tego wniosek , że na każdej kromce powinien wylądować tłuszczyk np masło o podobej grubości co chlebek... plus ...3 ugot. żółtka ew. ser i śniadanie z głowy.