Rozpoczynając ten model żywienia należy zapoznać się z książkami Dr. J. Kwaśniewskiego ,,Żywienie Optymalne'' oraz KONIECZNIE ,,Książkę Kucharską'' w/w autora w której zbilansowanych zostało 700 potraw. Niżej podane przepisy powstały na bazie tradycyjnych dań odpowiednio zbilansowanych pod względe BTW.

Zapraszamy i życzymy smacznego

 

JADŁO Z RANA

Nieco o ziemniakach.
Do tej pory w żadnym przepisie nie poświęciłem im więcej czasu niż należało. Nie wspominałem o obróbce ziemniaków w naszej rodzinnej kuchni.
Nie była to bowiem moja działka.
Były one dla mnie dobre i smaczne , lub przywołujące mnie o mdłości. Zawsze były dodatkiem do porannego barszczu i podstawowym składnikiem obiadu. Niejednokrotnie nadpodaż była zagospodarowana w różny sposób - trafiała pod dziób zielononóżkom i karmazynom , była dodatkiem do koryta , michy psa , a nawet bydła w pomyjach.
Mama tłukła ziemniaki motewką ze skwarzydłem - wytopioną słoniną ze skwarkami. Byłoby cacy , gdyby skwareczki pozostały na patelni. Niestety , wszystko z patelni szło w ziemniaki.
Wtedy stawały się dla mnie niejadalne.
Miękkie skwarki do dziś przyprawiają mnie o mdłości.
Niejednokrotnie ziemniaczki były odgrzewane , a nawet prażone na patelni - takie chrupiące , po \"wyiskaniu\" skwarków były moim przysmakiem i rarytasem.
Do dziś tak bywa - rzadko , ale jednak.
Wczoraj celowo ugotowałem 40 dkg ziemniaków , po to , aby na dzisiejsze śniadanie pozostała reszta.
Skład:
20 dkg ziemniaków
8 żółtek
5 dkg wytopionej słoniny-smalcu
pieprz

Po wczorajszym obiedzie rozgrzałem dobrze tłuszcz na patelni -18 cm i równomiernie rozłożyłem utłuczone ziemniaki. Zostawiłem na małym ogniu i skierowałem się do kompa. Powiedziałem żonie , aby dała cynk , gdy poczuje przypieczone ziemniaki.W tym momencie zostały wyłączone. Gdy dobrze wystygły odwróciłem placka i wstawiłem do lodówki. Przecież to jutrzejsze śniadanie ma być... i było.
Rano na chrupiący chłodny placek wybiłem 8 żółtek , posypałem nieco pieprzem i włączyłem mały gaz. Wyszedłem.
Wyłączyłem , gdy zaistniała sytuacja taka jak wyżej.
Śniadaniowy rarytas , w pełni optymalny zaliczyliśmy w dniu dzisiejszym - proszę sprawdzić BTW...jeśli wątpicie.