Rozpoczynając ten model żywienia należy zapoznać się z książkami Dr. J. Kwaśniewskiego ,,Żywienie Optymalne'' oraz KONIECZNIE ,,Książkę Kucharską'' w/w autora w której zbilansowanych zostało 700 potraw. Niżej podane przepisy powstały na bazie tradycyjnych dań odpowiednio zbilansowanych pod względe BTW.

Zapraszamy i życzymy smacznego

 

KRZEMOWE PIEROGI

Dzisiaj nie odpusciłem mojej małżonce. Bez względu na upały, musimy naprawiać swoje matryce.
Zapowiadałem to wcześniej.
Nie miała wyjścia. Wszystko przygotowane czekało na nią w kuchni. Po porannej toalecie zabrała sie do...lepienia pierogów/ja nie potrafię/.
Ponieważ forumowa Kodar/Alinka-pozdrawiam/podała zawartości krzemu w poszczególnych produktach , nic nie stało na przeszkodzie , aby wykonać właśnie pierożki , krzemowe. Co znaczy krzem w ludzkim organizmie wiedzą nieliczni. Od czegoś/kogoś należy zacząć.
Ciasto:
10 dkg płatków owsianych-zmielić
7 żółtek
woda/malutko/
Farsz:
10 kaszy jaglanej
10 dkg cebuli
10 dkg smalcu
10 dkg sera Salami
sól,pieprz
Omasta:
10 dkg wytopionego podgardla, a nawet więcej...

Ciasto wyrabiało się najgorzej. Trwało to nieco dłużej niż tradycyjne. Następnym razem zrobimy z całych jajek - doleciało mnie z kuchni. Co prawda jest to nowość kulinarna , dlatego eksperymenty będą trwać nadal. Już zamówiłem 5 kilo owsa. Było przy tym nieco śmiechu... konia se kupiłem , padła odpowiedż- owies jednak będzie...za friko.
Kaszę ugotować , dodać przesmażoną cebulkę z tłuszczem. Po lekkim wystygnięciu zetrzeć ser wysokowapniowy/może być również gouda lub tylżycki/, dodać przyprawy , wymieszać , gotowe. I lepić.
Gotować/nieco dłuzej/, okrasić i siem...częstować.
Całość BTW to 79,2/250,5/136,6
co przy ulepionych 25 sztukach daje 3,2/10,0/5,5/sztukę
Ponieważ męski "kłapacz" połknie bez przeszkód sete okowity , tak i jednego pieroga. Organizm więc , dostanie 45 mg krzemu za jednym kłapnieciem. Nieżle jak na początek.
Jak przystało na chłopaka z Wólki Niedżwiedzkiej , który w latach dzieciństwa często gościł u ciotki , która wypiekała różnego rodzaju kasioki-ryzioki opracuję , a może podzwonię do kuzynostwa i coś więcej na ten temat się dowiem.
Dlatego następnym wysokokrzemowym wypiekiem li tylko i wyłącznie jako wypiek węglowodanowy będzie właśnie kasiok. I to juz jutro.