Rozpoczynając ten model żywienia należy zapoznać się z książkami Dr. J. Kwaśniewskiego ,,Żywienie Optymalne'' oraz KONIECZNIE ,,Książkę Kucharską'' w/w autora w której zbilansowanych zostało 700 potraw. Niżej podane przepisy powstały na bazie tradycyjnych dań odpowiednio zbilansowanych pod względe BTW.

Zapraszamy i życzymy smacznego

 

NOWOŚĆ - placki zamiast chleba

Po nieco dłuższej przerwie chciałem podzielić sie z Państwem kolejnym , naszym  kulinarnym wynalazkiem , który całkiem przypadkowo wszedłbył na nasz stół.
A stało się to kilka dni temu , przy okazji smażenia kotletów z karkówki w panierce orzechowo-krakersowej.
Jak zawsze , po zakończeniu smażenia pozostaje troche jajek oraz  mokrej panierki, którą tym razem po wynieszaniu wrzuciłem na patelnie. Ku naszemu zdumieniu okazało się ,że jest to " niebo w gębie" , które może zastąpić np. chleb.
Więc nie czekajac dłużej , zbilansowałem dzisiaj wszystkie składniki i usmażylismy wyjątkowe placki , które każdy , w/g uznania może spożywać do I i II śniadania  , na kanapki , do zup , ect
. W zasadzie przy każdej okazji - jest dopiero w fazie doświadczeń.
Skład:
20 dkg orzechow włoskich
15 dkg krakersów-chrupek kukurydzianych
8 jaj /dużych/
10 dkg smalcu
Orzechy i krakersy zmielic , wbić jaja i  dokładnie wymieszac.Na rozgrzany tłuszcz kłaść zgrabne placuszki i piec na wolnym ogniu z obu stron na brązowy kolor /krótko/
Po zakonczeniu okazało sie , że cały tłuszcz został wchłonięty i potrawa ważyła 85 dkg
co daje w 10 dkg B.10,7 T.28,0 W.15,9
1:2,6:1,5
Teraz jednak użyłbym 10 jaj.